Er I klar til klare poser? Sådan greb vi selv overgangen an – og hvad vi har lært

Fra den 1. juli 2025 må virksomheder ikke længere bruge sorte plastsække til restaffald. I stedet skal affald til forbrænding afleveres i gennemsigtige poser – og det er ikke bare en praktisk ændring. Det handler om synlighed, sorteringsadfærd og kvalitet i affaldshåndteringen.

Hos Anders Andersens Rengøring gik vi tidligt i gang med at forberede os på de nye regler. Ikke fordi vi skulle, men fordi vi gerne ville gøre det ordentligt – for vores egen drift og for de kunder, vi rådgiver.

Medarbejder hos Anders Andersens Rengøring skifter til en gennemsigtig skraldepose i forhold til de nye regler for affaldssortering.

Vi startede i god tid – og med det vigtigste først: adfærd

Allerede i starten af 2024 begyndte vi at tale om, hvad de nye regler ville betyde for vores arbejdsplads og lager. Vi vidste, at en ny type sæk ikke alene løser noget. Hvis vanerne ikke ændrer sig, gør posen heller ikke det.

Derfor startede vi med intern kommunikation og adfærdsændringer. Vores lager sendte mails ud til alle medarbejdere som opfordrede til at få brugt de sorte poser op og koordinere eventuelle restlagre. Samtidig blev nye affaldsfraktioner sat i drift, og alle kollegaer i Taastrup blev opfordret til at dele erfaringer, så overgangen blev så velforberedt som muligt.

Vi begyndte gradvist at skifte til gennemsigtige poser – også selvom det gamle lager af sorte poser endnu ikke var opbrugt. Det gav os mulighed for at bruge det op uden spild og samtidig vænne os til de nye arbejdsgange i roligt tempo.

Vi bruger os selv som case

Ved at bruge de gennemsigtige poser internt opdagede vi hurtigt, hvor stor en forskel de faktisk gør. Det blev helt bogstaveligt mere gennemsigtigt: Vi kunne nemt se fejl, uheldig sortering og uhensigtsmæssige vaner – og rette op.

Det lærte vi af – og den erfaring deler vi nu med vores kunder. Vores bæredygtighedsansvarlige Melanie har tidligere delt gode råd om netop affaldssortering og de små vaner, der gør en stor forskel.


Læs Melanies tips her

Nyt affaldssorterings system på initiativ af Melanie, der skal skabe mindre spild af ressourcers.

Denne plakat hænger flere steder i vores bygninger, og er en vigtig del af vores interne kommunikationsindsats.

Vi er heller ikke i mål – og det er vigtigt at sige højt

Selvom vi har arbejdet med affaldssortering i mange år, og selv er gået foran i overgangen til de nye poser, er vi stadig ikke i mål. Vores interne mål er, at mindst 80 % af alt affald skal være sorteret korrekt – og dertil er der stadig et stykke vej.

Men vi ser ikke fejl som et nederlag – vi ser dem som en mulighed for læring. Det vigtigste er, at vi bliver ved med at justere, forbedre og tage ansvar. Og at vi gør det med en positiv tilgang. Den erfaring tager vi med os, når vi rådgiver kunder – og vi ved, hvor vigtigt det er med tydelig kommunikation og opbakning til dem, der skal ændre vaner i hverdagen.

De rigtige poser – og det rigtige system

En gennemsigtig affaldspose er ikke bare en gennemsigtig affaldspose. Den skal passe til stativet, affaldets type og arbejdsgangen. Ellers risikerer man revnede poser, dobbeltforbrug og dårligere logistik.

Derfor rådgiver vi nu endnu mere målrettet om:

  • valg af gennemsigtige poser med den rette styrke og størrelse
  • brug af specialposer som fx Kobensac, der er særligt velegnet til tørt affald i større spande og opgange, hvor affaldet ikke tømmes dagligt. Læs mere om spandeposer og bevidste valg
  • hvordan jeres beholdere og stativer tilpasses til de nye krav.
  • vejledning til beboere og medarbejdere, så vanerne følger med.
Nyt affaldssorterings system på initiativ af Melanie, der skal skabe mindre spild af ressourcers.

Her ses vores bæredygtighedsansvarlige, Melanie Weilguny, ved vores affaldssorteringssystem med specialposerne fra Kobensac.

Vi har fået specialproduceret vores nye gennemsigtige sæk i Norge, hvor vi har været med til at vælge, hvor stærk den skal være – uden at den bliver unødigt kraftig. En pose i god kvalitet behøver ikke være tung for at være slidstærk. Det betyder, at vi bruger mindre plast uden at gå på kompromis med holdbarheden.

Vi har også fået udviklet en ny 60 liters pose, der passer præcist til de containere, vi bruger hos både os selv og flere af vores kunder. Hvis bare 20 % af vores forbrug skifter til den størrelse, giver det en yderligere besparelse på 2.222 kg plast.

I vores egen drift har netop valget af mere robuste og passende poser givet mærkbare resultater. Vi har reduceret overforbruget, minimeret dobbeltposer og undgået unødige skader og spild. Det betyder færre poser, færre skift – og i sidste ende både mindre plastforbrug og bedre arbejdsgange.

Små ændringer med stor effekt

De nye regler skal sikre, at genanvendelige materialer ikke ender i forbrændingen. For os har overgangen også været en anledning til at blive endnu skarpere på vores egen affaldshåndtering.

Det kan vi allerede nu se har haft positiv betydning i forhold til både vores point i Svanemærkningen og vores CO₂-regnskab. Vores gennemsigtige affaldssække er certificeret med Blue Angel, og det tæller med i point i forhold til Svanemærkningens kriterier – under forudsætning af, at vi står for indkøb og opfyldning hos kunden.

Fakta: Derfor tæller det i Svanemærkningen og CO₂-regnskabet

Vi har løbende dokumenteret resultaterne af vores rådgivning og ændrede arbejdsgange:

– Reduceret det samlede plastforbrug af sække fra 53.697 kg til 43.675 kg

– Udfaset 20.848 kg nyplast fra sækkene i samme bevægelse

– Opnået en dokumenteret besparelse på over 10 tons plast

– Mulighed for at spare yderligere 2.222 kg, hvis 20 % af forbruget flyttes til vores nye 60L pose

Medarbejder Jacob Andersen hos Anders Andersens Rengøring

Vi er klar til at hjælpe flere

Skal din virksomhed være klar til 1. juli 2025?

Vi tilbyder:
• gennemgang af jeres nuværende affaldsløsning
• anbefalinger, der gør jer klar til de nye regler – og samtidig reducerer spild
• rådgivning om de rigtige poser, systemer og vaner.

Kontakt Jacob Andersen på jaa@aaren.dk eller ring 43 99 99 99 og spørg efter ham, for en uforpligtende og gensidig sparring – og få gavn af den erfaring, vi selv har gjort os.

Tilmeld dig vores videns- og informationsmail, og få adgang til uvurderlig viden og frisk inspiration inden for rengøring, vinduespolering, og ejendomsservice.

Opdag, hvordan vi kan hjælpe med at bevare og øge værdien af dine faciliteter. Plus, du får eksklusiv adgang til at vinde fodboldbilletter, oftest til F.C. København kampe i Parken. Tilmeld dig nu med et enkelt klik.